آلرژی و روش درمان آن

آلرژی واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن است که با تحریک توسط عوامل مختلف ایجاد می شود. آلرژی اغلب در فصل های بهار و تابستان بوجود می آید و دلیل آن گرده های گیاهی می باشد که در این فصل ها در هوا وجود دارند.

طبق بررسی های انجام شده آلرژی در یک چهارم کل مردم جهان وجود دارد و در بیشتر موارد از طریق ژن خانوادگی به او به ارث می رسد. همچنین بیشتر افرادی که به گرده گیاهان و گل ها آلرژی دارند، همزمان امکان دارد که به میوه ها و سبزیجات و برخی از آجیل ها و مغزهای خوراکی نیز حساسیت داشته باشند.

از گیاهانی که گرد افشانی می کنند و باعث بروز آلرژی می شوند می توان به درختانی مانند نارون، گردو، تبریزی، افرا، چنار و … اشاره کرد. همچنین علف های هرز و برخی از گل ها مانند شمعدانی و گل سرخ حساسیت زا هستند.
آبریزش بینی، ریزش اشک، سرفه و عطسه از جمله علائم آلرژی هستند که به دلایل و عوامل مختلف در فرد ایجاد می شود. همچنین حساسیت فصلی در چشم موجب ورم ملتهبه بهاره، در دستگاه تنفسی فوقانی باعث گرفتگی، خارش و آب ریزش بینی و دردستگاه تحتانی تنفسی موجب سرفه، خس و تنگی نفس می شود.

علائم آلرژی

علائم آلرژی

البته میتوان گفت که التهاب مخاط بینی ناشی از آلرژیهای فصلی می‌تواند در طول همه ماههای سال ایجاد شده و افراد را با مشکل مواجه کند. براساس نظر اکثر مردم آلرژی های فصلی تنها در فصلهای بهار و تابستان ایجاد می شود و شدت می یابد، اما التهاب مخاط بینی در همه سال امکان بوجود آمدن آن وجود دارد و ارتباط با فصلی خاص ندارد.

به طور کلی آلرژی نباید در افرادی که دچار آسم هستند نادیده گرفته شود. تحقیقات نشان می دهد که از هر 10 نفر مبتلا به آسم 8 نفر آنها دچار آلرژی می شوند.

پیشگیری از آلرژیها

قبل از آنکه آلرژی ایجاد شود بهتر است کارهایی برای پیشگیری انجام دهیم تا آلرژی بوجود نیاید. به عنوان مثال اگر میدانید که به گرده کدام گیاهان حساسیت دارید، در فصل گردافشانی آنها در محلی که آن گیاهان هستند حضور نداشته باشید. همچنین می توانید از عینک های آفتابی بزرگ جهت جلوگیری از ورود گرده به داخل چشمتان استفاده کنید. یکی دیگر از راه ها برای پیشگیری استفاده از سرم نمکی ( نرمال سالین ) است که میتوانید بینیتان را با آن شستشو دهید و یا مقداری وازلین به داخل بینیتان بمالید.
اگر در نزدیکی محل زندگیتان گیاهانی وجود دارند که گرده افشانی می کنند بهتر است درها و پنجره های خانه را در وسط صبح ( حدود 10 صبح ) و ابتدای غروب ( حدود 7 شب) بسته نگه دارید تا گرده ها به داخل خانه وارد نشوند چرا که در این زمان ها اوج گردافشانی می باشد. و در نهایت در این زمان ها بخصوص هنگام غروب از رفتن به پارک ها و مزارع خودداری کنید.

 

درمان آلرژی

اما اگر دچار آلرژی شدید، با پیروی از دستورات و انتخاب تغذیه مناسب میتوانید با آن مقابله کنید تا هرچه زودتر علایم آن کاهش یابد و به مرور زمان از بین برود.

اولین قدم در مقابله با آلرژی اینست که عملکرد سیستم ایمنی بدنتان را بهبود ببخشید. استفاده بسیار از آنتی اکسیدان ها مانند میوه ها، سبزیجات و چربی امگا 3، باعث می شود که خیلی زود عملکرد ایمنی سیستم بدنتان بهبود یابد. همچنین میتوانید برای سرعت بخشیدن به این روند از مکمل های طبیعی طبق نظر پزشک متخصص استفاده کنید.

نقش سبزیجات و میوه ها در درمان آلرژی

نقش سبزیجات و میوه ها در درمان آلرژی

 

روغن های ماهی، میوه و سبزی تا حد بسیار زیادی باعث کاهش علائم التهابی آلرژی فصلی می شود. برای کاهش التهاب بدن نیز می توانید از مواد حاوی کاروتنوئید مثل اسفناج و سیب زمینی شیرین استفاده کنید.

از موادی که باید افراد مبتلا به آلرژی در رژیم غذایی خود مقدار آن را کاهش دهند گوشت قرمز است. همچنین باید در انتخاب خوراکی هایی مانند قند ولبنیات دقت کنید و از مصرف مواردی که باعث ایجاد آلرژی می شود صرف نظر کنید.
مبتلایان به آلرژی اغلب در هضم غذا دچار مشکلاتی هستند. بهتر است از هضم کننده های طبیعی مانند مواد غذایی که حاوی پروبیوتیک هستند استفاده کنید.

همانگونه که ممکن است برخی از گیاهان و میوه ها حساسیت زا باشند، گیاهان و میوه هایی وجود دارند که خاصیت ضد حساسیت دارند. بادرنجبویه، خارمریم، دارچین، زردچوبه، شاه تره، نارنج، سیاه دانه، کندر، گل مغربی، درخت میخک و افدرا و …. از جمله نمونه های گیاهان و میوه های با خاصیت ضد حساسیت هستند که البته در موارد نادر باعث ایجاد حساسیت در برخی افراد ممکن است بشود.

 

استفاده از گیاهان برای درمان آلرژی فصلی

گیاهان و درمان آلرژی

گیاهان و درمان آلرژی

با استفاده از این گیاهان میتوان آلرژی فصلی را برطرف نمود :
بادرنجبویه: دم کرده 5 گرم از برگ آن می تواند حساسیت را درمان کند.
دارچین: پوست ساقه آن را به صورت پودر درآورده ومصرف 5 گرم آن به صورت دم کرده بسیار مناسب است.
شاه تره: برای مصرف آن، میزان 5 گرم از برگ را با یک لیوان آب به مدت 5 تا 10 دقیقه بجوشانید، سپس صاف کنید و قبل از سرد شدن بنوشید.
سیاهدانه: روزانه می توان 1 تا 2 گرم از دانه سیاهدانه به صورت له شده یا چای و یا موارد دیگر استفاده نمود.
کاسنی: مخلوط کردن 1 لیوان عرق کاسنی با یک چهارم لیوان عرق شاه تره می تواند به کارکرد کبد کمک کند و در درمان حساسیت مفید باشد.نویسنده: تحریریه هندپیک

اشتراک گذاری این نوشته
468 ad

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>