راهنمای خرید شامپوی مناسب

شامپو یک محصول پرمصرف بوده و بدون شک لازمه داشتن موهای سالم و تمیز و زیبا، استفاده از شامپوی مناسب است. شامپویی که انتخاب می کنید باید متناسب با جنس، فرم و حالت موهایتان باشد تا باعث آسیب دیدن آن نشود .
در این مطلب شما را با انواع جنس موها اشنا کرده و برای خرید شامپوی مناسب شما را راهنمایی میکنیم.

مواد تشکیل دهنده ی شامپو

شامپوها ترکیبی از مواد مختلف شامل آب – ماده پاک کننده یا سورفاکتانت ( ماده اصلی پاک کننده شامپو ) – مواد کف ساز- مواد دلپذیر کننده مثل عطر صدفی کننده ها یا موادی که به شامپو قوام سفت ورنگ صدفی میدهند – مواد نگهدارنده یا ضد باکتری – نرم کننده ها و حالت دهنده ها به مو – افزودنیهایی مثل پروتئین ویتامین عصاره های گیاهی و مواد ضد قارچ برای درمان شوره هستند که هدف از استفاده از آنها شستشو ، تمیزی و پاکیزگی موها می باشد. همچنین علاوه بر این موارد استفاده از شامپوها باعث نرم کردن و حالت دادن به موها می شود.

شامپویی خوب و مناسب است که علاوه بر تمیزی کامل مو باعث خشک شدن ، زبری و تیرگی موها نشود. ممکن است برخی از مواد پاک کننده مانند صابون ها موها را به خوبی تمیز کنند اما استفاده از صابون باعث می شود که تیرگی و خشکی برای موها ایجاد شود.

از موادی که در شامپوها استفاده می شود سدیم لوریل سولفات است که خاصیت پاک کنندگی بالایی دارد اما در عین حال باعث می شود که موها بسیار خشک شوند. پس دقت داشته باشید که در هنگام انتخاب شامپو ، به نوع و کیفیت سدیم لوریل سولفات آن توجه کنید چرا که نقش اساسی در بالا بودن یا پایین بودن کیفیت شامپو دارد.

از دیگر مواد تشکیل دهنده شامپوها آب می باشد. آب مورد استفاده در شامپوها حتما باید دیونیزه باشد بدین معنا که در آن هیچ گونه املاحی وجود نداشته باشد. البته برخی از کارخانه های سازنده شامپو برای کاهش قیمت از آب معمولی و یا چاه کارخانه استفاده میکنند که در هنگام انتخاب شامپو باید این موضوع را هم درنظر داشته باشید و بررسی کنید.

برخی از کارخانه ها و شرکت ها موادی را به شامپو اضافه میکنند که آن را از حالت استاندارد خارج می کند و درنتیجه نشانگر کیفیت بالای آن محصول نمی باشد. به عنوان مثال برخی از تولیدکنندگان به شامپو موادی را اضافه میکنند تا در هنگام مصرف کف بیشتری را تولید کند . برخی دیگر با افزودن موادی خاص باعث غلیظ تر و صدفی تر شدن شامپو می شوند. و در نهایت افزودن عطرها و اسانسها باعث افزایش بوی خوش شامپو می شود. همه این مثال ها که گفته شد دلیل بر بالا بودن کیفیت یک شامپو نمی باشد و در انتخاب باید به این موارد نیز توجه داشته باشید.

با توجه به مواردی که گفته شد میتوان به این نتیجه رسید که شامپویی مناسب است که پس از مصرف علاوه بر تمیزی پوست سر و موها باعث خشکی و خارش پوست سر نشود. همچنین حالت موها را حفظ کند و باعث شفافیت بیشتر موها شود.

در انتخاب شامپوی مناسب باید به جنس و حالت موها نیز حتما توجه داشته باشید.

شامپو موهای چرب

اگر موهای شما خیلی زود چرب می شود باید از شامپوی مناسب موهای چرب استفاده کنید که خاصیت پاک کنندگی بالایی دارد و کف بیشتر نصبت به دیگر شامپوها تولید شود.

شامپوی مناسب موهای چرب

شامپوی مناسب موهای چرب

موهای معمولی

از آنجایی که این نوع موها نه خشک و نه چرب هستند از شامپویی مناسب موهای معمولی میتوانند استفاده کنند که درصد مواد تشکیل دهنده آن متعادل است و ماده ای از آن بیشتر یا کمتر وجود ندارد.

موهای خشک و آسیب دیده

اگر شما موهای مجعد دارید و یا به دلیل رنگ ، مش و دکلره آسیب دیده است بهتر است از شامپوی اختصاصی متناسب با موهایتان استفاده کنید. برخی از شامپوها برای موهای آسیب دیده همراه با نرم کننده می باشند ، اما نظر متخصصان پوست و مو بر اینست که اینگونه افراد بهتر است از شامپو برای موهای خشک استفاده کنند و بعد از آن به صورت جداگانه از نرم کننده مو مصرف کنند.

شامپو مناسب موهای خشک

شامپو مناسب موهای خشک

موهای ترکیبی

افرادی که موهای ترکیبی دارند پوست و ریشه موهایشان چرب می باشد اما بدلیل استفاده بیش از حد از رنگ و دکلره، ساقه موها نیز خشک و شکننده شده است. این افراد بهتر است از شامپوهایی که ترمیم کننده هستند برای شستشوی موها استفاده کنند.

شامپوی مناسب موهای ترکیبی

شامپوی مناسب موهای ترکیبی

موهای شوره زده

پیشنهاد میشود افرادی که موهایشان دارای تکه های سفید پوست سر می باشد از شامپوی مخصوص موهای شوره زده استفاده کنند تا به تدریج این پوسته ها از بین برود.

شوره مو از آزاردهنده ترین مشکلات مو است

شوره مو از آزاردهنده ترین مشکلات مو است.

موهای لطیف و حساس

کودکان و سالمندان از موهای لطیف و حساسی برخوردار هستند و بسیار موهایشان ظریف و آسیب پذیر می باشد. بهتر است این افراد از شامپو بچه استفاده کنند چرا که از لحاظ اسیدیته خنثی می باشد که در نتیجه باعث سوزاندن چشم نمی شود و نسبت به شامپوهای دیگر کمتر کف می کند.

در نهایت پیشنهاد می شود هنگامی که شامپویی را انتخاب کردید آن را در حجم پایین خریداری کنید و در صورت داشتن رضایت حجم بیشتری از آن را تهیه کنید.نویسنده: تحریریه هندپیک

اشتراک گذاری این نوشته
468 ad

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>