تزیین سفره هفت سین

تاریخچه هفت سین

با فرارسیدن سال نو سفره هفت سین را می گسترانیم که این رسم از زمان های بسیار دور در بین مردم رواج داشته است. سفره ای که متشکل از گیاه و دانه و خوردنی، آب و آینه، شمع و چراغ و … است و در نهایت در لحظه حلول سال نو با خواندن قرآن طلب سفره ای پر از برکت الهی و رونق و بهبود زندگی می کنیم.
در گذشته عدد هفت بسیار خوش یمن و مبارک تلقی می شده است چرا که‌ جمع‌ سه‌ و چهار است و نزد ریاضیدانان‌ به‌ سبب‌ شکل‌ هندسی‌ مثلث‌ و مربع‌ که‌ اشکال‌ همگن‌ و کامل‌ به‌ شمار می‌ آیند نمایانگر کمال‌ و به‌ شکلی‌ نمادین، به‌ مفهوم‌ کثرت‌ و تکامل‌ است. هنگامی‌ که‌ از عدد هفت، یا هفت‌ هزار و… سخن‌ گفته‌ می ‌شود معنای‌ زیاد بودن‌ مد نظر است. در میان‌ اقوام‌ هندو اروپایی‌ و همچنین‌ هند و ایرانی‌ این‌ عدد خوش‌ یمن‌ و مبارک‌ تلقی‌ شده‌ و در اساس، نقش‌ این‌ عدد در فرهنگ‌ ملت ها نقشی‌ مثبت‌ است. به همین منظور برای چیدن سفره سال نو از آن استفاده می شده است نام هفت سین بر آن نهاده اند.

تزیین سفره هفت سین با توجه به تاریخچه هفت سین

تزیین سفره هفت سین با توجه به تاریخچه هفت سین

تزیین سفره هفت سین

روایت های مختلفی برای چیدن سفره سال نو وجود داشته است. برخی از محققان معتقدند که پیش از اسلام هفت شین بوده است که شامل شمع ، شکر، شیرینی ، شهد ، شراب ، شیر و شاهدانه بوده است و یا از هفت گیاه مطلوب استفاده می شده است.
هرساله با آمدن نوروز مردم با توجه به محلی که می خواهند سفره هفت سین را در آنجا قرار دهند، مدل و طراحی را برای نحوه چیدن سفره هفت سین خود استفاده می کنند .
اما واقعا نحوه چیدمان مناسب سفره هفت سین کدام است ؟

هر یک از چیزهایی که در سفره هفت سین قرار می دهیم نماد و بیانگر مفهومی خاص می باشد :

 • سبزه: تولد دوباره ، حیات نو و سبز بودن
 • سمنو: ثروت و فراوانی و وفور
 • سنجد: عشق
 • سیر: دارو و درمان و بعنوان ماده ای گندزدا می باشد
 • سیب: زیبایی و سلامت
 • سماق: رنگ طلوع آفتاب
 • سرکه قرمز : سن و صبر و عقل
 • سنبل: آمدن بهار و نشان دهنده زیبائی
 • سکه زرد: ثروت
 • بر سر سفره هفت سین شمع هایی روشن در برابر آینه قرار می دهند که نشان دهنده آینده ای روشن است .
 • تخم مرغ رنگ شده نیز نشانه باروری است.
 • آینه نیز نمادی از خلقت است.
 • ماهی قرمز نشانه زندگی است.

با توجه به معناها بهتر است اجزا سفره را بدین ترتیب در کنار هم قرار دهیم و تزیین سفره هفت سین مناسبی را ایجاد نماییم:

ابتدا قرآن مجید را قرار دهیم که نشانه استواری ایمان و زینت بخش سفره هفت سین مسلمانان است و با خواندن آیاتی از آن در لحظه حلول سال نو باعث متبرک شدن سفره و سال نو می شود.
پس از آن آینه که نمایانگر جهان بی پایان و بارگاه خداوندی است. در کنار قرآن میتوان به تعداد اعضای خانواده شمع روشن نمود که نمادی برای آرزوی شادی و خوشبختی هر فرد خواهد بود.
برخی از افراد در سفره هفت سین خود جامی از آب قرار میدهند که نمایانگر وجود زندگی و باروری است و بهتر است بعد از آینه و شمعدان قرار بگیرد.
در کنار جام آب میتوانید تنگ ماهی همراه با ماهی قرمز را قرار دهید که به مفهوم روزی حلال می باشد.
بهترین جایگاه برای تخم مرغ های رنگی که نماد قومیت ها و نژاد های مختلف در کنار هم است ، بعد از تنگ ماهی و جام آب می باشد.
عده ای هستند که برای برکت و روزی در سفره هفت سین خود نان و گندم قرار میدهند که می توانند بعد از تخم مرغ ها بگذارند.

تزیین سفره هفت سین

تزیین سفره هفت سین

بعد از همه اینها نوبت به قرار دادن هفت سین در سفره و جایگاه مناسب آنها می رسد.

 1. اولین سینی که بهتر است در سفره قرار دهیم ، سنجد است. چرا که سنجد نشانه‌ی سنجیده عمل کردن و خردورزی است ومی‌گویند اول چیزی که خداوند خلق نمود عقل بوده است.
 2. دومین سین ، سیب می باشد که مشهور به میوه بهشتی است. پزشکان معتقدند که خوردن روزانه یک سیب سلامتی شما را تضمین میکند . پس به نشانه سلامتی و تندرستی سیب در سفره هفت سین قرار می گیرد.
 3. بعد از آن سبزه که نشانه طراوات و سادگی است در سفره قرار می گیرد.
 4. بعد از سبزه بهتر است سمنو را در سفره قرار دهید که سمبل قدرت و شجاعت می باشد. سمنو را غذای مرد آفرین می‌گفتند. این غذا از جوانه‌ی گندم درست می‌شود و تمام حکمت آن نیز در همین است.
 5. پنجمین سین که در سفره قرار می گیرد سیر است که تعبیرهای متفاوتی برای آن نقل شده است . به عنوان مثال برخی آن را نمایانگر کرامت می دانند و برخی دیگر به نماد پاکیزگی در سفره قرار میدهند . اما اکثر مردم سیر را نماد محافظت کننده از شر می دانند و به همین منظور در سفره خود قرار میدهند.
 6. بعد از سیر ، بهتر است سرکه را در سفره قرار دهید که به معنای پذیرش ناملایمات در زندگی می باشد.
 7. و در نهایت سکه که نشان ثروت و دارایی است و لحظه حلول سال نو بهترین فرصت برای طلب روزی حلال از خداوند می باشد.

 

همچنین ایرانیان در اقوام مختلف و گاه بر حسب موجودی اقلام در منزل، سین‌های دیگری نیز در سفره استفاده می‌کنند که می‌توان به سماق که نشان برکت آشپزخانه و پخت و پز است یا سپند (اسفند) که نمادی برای پیشگیری از چشم زخم است اشاره نمود.نویسنده: تحریریه هندپیک

اشتراک گذاری این نوشته
468 ad

بازتاب های این مطلب

 1. زد ایکس ان - تاریخچه هفت سین از گذشته تا به امروز - […] تزیین سفره هفت سین | بلاگ فروشگاه اینترنتی HandPick […]

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>