تعطیلات عید را چطور بگذرانیم؟

با نزدیک شدن به ایام تعطیلات و نوروز اکثر مردم با این مشکل مواجه می شوند که در ایام تعطیل چه کاری را انجام دهند.
برای آنکه هوشمندانه عمل کنید و مانند افراد موفق کارها را پیش ببرید بهتر است برای تعطیلات برنامه ریزی کنید. این تعطیلات ممکن است مانند تعطیلات آخر هفته کوتاه و یا مثل تعطیلات نوروز طولانی باشد.
برای رسیدن به نتیجه مطلوب و استفاده از زمان بهتر است برای تعطیلات خود برنامه ای را تنظیم کنید و مانند افراد موفق از ساعات ابتدایی روز تعطیل بدانید که قرار است چه کاری را در آن روز انجام دهید.

برنامه ریزی برای تعطیلات باعث می شود که شما از انرژی خود به تناسب استفاده کنید و همچنین انرژی خوبی را برای شروع هفته و بعد از تعطیلات ذخیره داشته باشید.
باید گفت که برنامه ریزی بدان معنا نیست که صبح روز تعطیل از خواب بیدار شوید و به عنوان مثال تصمیم بگیرید که تلویزیون نگاه کنید. در برنامه ریزی برای روزهای تعطیل باید فعالیتهایتان را در سه تا پنج بخش تقسیم کنید و در این تقسیم بندی تفریح و کارهایی که از آنها لذت می برید را نیز قرار دهید. چرا که روز تعطیل شما باید متفاوت با دیگر روزهایتان باشد.
برخی معتقدند که اگر در روزهای تعطیل نیز کار کنند به نفعشان است و پول بیشتری بدست می آورند و میتوانند پس انداز کنند. درست است که از لحاظ مالی در آینده به نفع شما خواهد بود اما بعد از مدتی باعث می شود که دیگر رضایتمندی از زندگی خود نداشته باشید. چرا که همه زندگی شما کارتان شده است و زمانی را برای بودن با خانواده و دوستان و انجام کارهایی که از آنها لذت می برید را درنظر نگرفته اید.
در این مطلب شما را با چندین روش که میتوانید از آنها در ایام تعطیلات استفاده کنید آشنا می کنیم:

کارهای مناسب برای بزرگسالان

رفتن به سفر

یکی از برنامه های خوبی که در ایام تعطیل میتوانید از آن استفاده کنید رفتن به سفر است. مسافرت علاوه بر آنکه باعث می شود تا شما با مناطق جدیدی آشنا شوید، تقویت روحیه و ایجاد نشاط و شادابی را نیز به همراه دارد.
پیشنهاد می شود در ایام تعطیل به طبیعت و مکانهای بکر که کمتر کسی به آنجا رفته است سفر کنید.
یکی از مکانهای دیدنی در ایران آبشار شِوی یا تله زنگ می باشد که از بزرگترین و زیبا ترین آبشارهای ایران است که در منطقه سردشت از توابع دزفول واقع در استان خوزستان قرار گرفته است. بهترین زمان برای بازدید از این آبشار اوایل فصل بهار و فروردین است که هوای آنجا نسبتا خنک و دارای طراوت بهاری می باشد.

آبشار شوی در استان خوزستان

آبشار شوی در استان خوزستان

اما اگر اهل سفر به شهرها و مکان های دیدنی در شهرهای ایران هستید، شهر شیراز یکی از بهترین پیشنهادها در فصل بهار می باشد.

بهار، فصل ایده آل برای سفر به شیراز

بهار، فصل ایده آل برای سفر به شیراز

برنامه ریزی برای دور هم بودن با دوستان و خانواده

ایام تعطیل بهترین فرصت است تا در کنار دوستان و خانواده باشید و با آنها گفتگو کنید. از دیگر برنامه ها در کنار خانواده و دوستان بازی های دسته جمعی می باشد. بازی های گروهی و دسته جمعی باعث می شود تا همه از پیر و جوان در کنار هم قرار بگیرند، شور و نشاط ایجاد می شود و همه از این لحظات لذت خواهند برد.

استراحت کردن

افرادی هستند که بدلیل مشغله زیاد کاری در دیگر روزها ترجیح می دهند در ایام تعطیل استراحت کنند. باید گفت این دسته از افراد نیز باید برای استراحت خود زمان و برنامه ای را در نظر بگیرند چرا که استراحت بیش از حد نیز باعث می شود از لحاظ روحی تأثیرات بعدی غیر مطلوب بجا بماند.

مطالعه مجلات و کتب گوناگون

از دیگر کارهایی که در ایام تعطیل می توانید انجام دهید مطاله مجلات و کتب مختلف با موضوعات مورد علاقه تان می باشد. بدین ترتیب از زمان خود در ایام تعطیل استفاده مفید کرده اید و اطلاعاتی نیز در زمینه علاقه تان بدست آورده اید.

ورزش کردن

برای افرادی که در دیگر روزها بسیار گرفتار کار هستند، ایام تعطیل فرصت بسیار خوبی برای ورزش کردن می باشد. چرا که برای داشتن زندگی سالم باید حتما زمانی را برای ورزش اختصاص داد. برای کسب موفقیت بیشتر در کار باید مغز و ذهن را تقویت کرد که ورزش کردن عاملی مهم در تقویت ذهن می باشد. ورزش هایی مانند دوچرخه سواری ، کوه نوردی و یا حتی یک پیاده روی ساده ورزش های بسیار مناسبی هستند که انرژی خوبی را به شما خواهند داد.

برای مفرح تر شدن میتوانید ورزش را در کنار دوستان و خانواده انجام دهید.

کوهنوردی، ورزشی مهیج و ارزان

کوهنوردی، ورزشی مهیج و ارزان

انجام کارهای هنری ، صنایع دستی و یا باغبانی و باغچه آرایی

اگر علاقه مند به هنر هستید هستید میتوانید به کلاس های آموزشی بروید و هنری را بیاموزید و در روزهای تعطیل آن هنر را تمرین کنید و از آنچه که انجام میدهید لذت ببرید.
از دیگر کارهای فرح بخش باغچه آرایی و کاشتن گل ها و گیاهان است که باعث ایجاد طراوت و تازگی در روحیه می شود.

رفتن به مراکز خیریه، عضویت درگروه‌های مدافع محیط زیست و شرکت دربرنامه‌های این گروهها

می توان گفت که افراد موفق همیشه زمانی را برای کمک به دیگران در نظر می گیرند. اگر میخواهید از خودتان رضایت داشته باشید ایام تعطیل بهتر فرصت برای رفتن به مراکز خیریه و کمک به نیازمندان است.
از دیگر برنامه ها در این زمینه عضویت در گروه های مدافع محیط زیست و شرکت در برنامه های آنها می باشد که باعث کمک به سرزمین و سبز بودن آن می شود.

نظافت محل زندگی

تا جایی که می توانید در روزهای تعطیل این کار را انجام ندهید و برنامه ای برای تغییر روحیه و فرح بخش در نظر بگیرید. اما در غیر اینصورت سعی کنید زمانی برای اینکار در ایام تعطیل در نظر بگیرید و در همان زمان کارتان را انجام دهید.

کارهای مناسب برای کودکان

رفتن به سفر

یکی از بهترین برنامه ها برای کودکان در ایام تعطیلات بردن آنها به سفر می باشد. رفتن به سفر علاوه بر آنکه باعث می شود تا با مکان های مختلف آشنا شوند، در تقویت روحیه و رشد آنها نیز بسیار مؤثر است.

مطالعه کتب و مجلات مختلف

تشویق کودکان به خواندن کتب و مجلات مختلف در تقویت ذهن آنها نقش مهمی دارد. میتوان آنها در کتابخانه نزدیک محل زندگی عضو کرد تا با هزینه کم کتابهای مختلفی را در اختیار کودک برای مطالعه قرار داد.

یادگیری هنر و فن از بزرگترها

اغلب کودکان مایلند تا بتوانند مانند بزرگترها کاری را انجام دهند. ایام تعطیل فرصت مناسبی است تا آن ها هنر یا فنی مانند نقاشی کردن و یا کاشتن گل و … را یاد بگیرند و به تنهایی آن را انجام دهند.

ورزش کردن

ورزش کردن از فعالیتهای مفرح و لذت بخش ترین کارها برای کودکان می باشد. ورزش شنا از بهترین گزینه ها برای کودکان می باشد. چرا که باعث ایجاد شور و نشاط در آنها شده و بعد از ایام تعطیل با روحیه خوبی میتوانند به مدرسه بروند و دیگر برنامه هایشان را پیش ببرند.

شنا یکی از بهترین ورزشها برای کودکان است.

شنا یکی از بهترین ورزشها برای کودکان است.

کاهش زمان تلویزیون دیدن و بازی با کامپیوتر

بهتر است کودکان در ایام تعطیل زمان استفاده از کامپیوتر و تلویزیون دیدن را کاهش دهند و به بازی های فکری و ساختنی بپردازند.
ممکن است که تلویزیون در ایام تعطیل برنامه های گوناگونی برای کودکان داشته باشد اما برای دیدن برنامه ها نیز باید زمان بندی را در نظر گرفت و برای تقویت حافظه و ذهن کودک او را تشویق به بازی با اسباب بازی های فکری و ساختنی مانند پازل با تعداد قطعه بالا و روبات های ساختنی و مواردی از این دست کرد.

شرکت در بازی دسته جمعی با بزرگترها

همان طور که گفتیم از برنامه های لذت بخش در دورهمی با خانواده و دوستان بازی های گروهی می باشد. بهتر است در این بازی ها کودکان نیز در کنار بزرگترها شرکت داشته باشند. بدین ترتیب حضور آنها علاوه بر آنکه باعث می شود شور و نشاط در آنها ایجاد شود باعث یادگیری حس همکاری و رقابت در آنها شده و ذهن و عقل آنها نیز رشد می یابد.

تعطیلات عید در راه است. اگر تا امروز برنامه ریزی خاصی نداشته اید، الآن وقت انجامش است.نویسنده: تحریریه هندپیک

اشتراک گذاری این نوشته
468 ad

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>