مراقبت از پوست در سنین مختلف

یکی از دغدغه های اکثر افراد و بخصوص خانم ها داشتن پوست صاف و بدون چین و چروک است. بهترین پوست، پوست نوزادان و کودکان است که صاف و لطیف و بدون هیچ چیز اضافی می باشد. برای داشتن پوستی اینچنینی باید از همان دوران کودکی مراقبتهایی را انجام داد.

در دوران کودکی باید مراقبت هایی را متناسب با فصل گرما و فصل سرما انجام داد، اما در بزرگسالی بسته به آنکه پوست شما در کدام دسته قرار دارد باید مراقبتهایی را انجام دهید.

 

مراقبت از پوست کودکان

پوست کودکان و بزرگسالان باهم تفاوت های بسیاری دارد، در نتیجه دقت داشته باشید که بدون آگاهی عملی را برای پوست های کودکان انجام ندهید.

پوست کودکان از غده های چربی کمتری برخوردار است و در نتیجه نازک تر و ظریف تر است که در نهایت باعث می شود خیلی سریع به ماده ای حساسیت نشان دهد و همچنین بدلیل نازک بودن حفاظت کمتری در مقابل نور خورشید دارد.

با توجه به نکاتی که در رابطه با پوست کودک گفته شد پیشنهاد میشود مراقبت های زیر را حتما انجام دهید :

۱. به دلیل حساس بودن بهتر از مواد شوینده پوست و صابون های مخصوص کودکان استفاده کنید.

۲. بعد از استحمام کودک پیشنهاد میشود برای چربی از دست رفته پوست از روغن بچه استفاده شود. و همچنین بدلیل نازک بودن پوست، استحمام هرروزه توصیه نمی شود.

۳. از قرار دادن کودک در معرض تابش نور خورشید برای مدت طولانی خودداری کنید چرا که نور خورشید رطوبت کمی که در پوست وجود دارد را گرفته و اثرات بدی را بهمراه خواهد داشت.

۴. در فصل سرما بدلیل کاهش دما باعث می شود که پوست کودک به سرعت خشک شود، برای این منظور بهتر است کرم ها و روغن های مخصوص بچه را انتخاب کنید که حاوی ویتامین E و A باشد.

۵. در فصل گرما نیز اگر از پوست کودک مراقبت نشود باعث ایجاد آفتاب سوختگی می شود و احتمال بروز سرطان پوست افزایش می یابد. در فصل گرما پیشنهاد می شود که از کرم های ضد آفتاب مخصوص کودکان استفاده کنید.

۶. ممکن است برخی از والدین بر این باور باشند که کرم ضد آفتاب برای پوست کودک مضر است، اما باید گفت که اینچنین نیست و بدلیل ترکیباتی که کرم های ضد آفتاب مخصوص کودکان دارند از پوست کودک محافظت میکنند.

کرم ضد آفتاب مخصوص کودکان جهت مراقب از پوستشان

کرم ضد آفتاب مخصوص کودکان جهت مراقب از پوستشان

۷. برای آنکه پوست کودک در فصل گرما دچار آفتاب سوختگی نشود و مشکلی پیش نیاید بهتر است از لباس با آستین های بلند، کلاه های لبه دار و عینک آفتابی استفاده کند.

لباس مناسب کودک در روزهای گرم و آفتابی

لباس مناسب کودک در روزهای گرم و آفتابی

مراقبت از پوست در بزرگسالان

در بزرگسالان مراقبت از پوست کاملا متفاوت است و بسته به نوع پوستتان باید مراقبتهای مخصوص آن را انجام دهید.
پوست شما ممکن است در یکی از این گروه ها قرار داشته باشد:

پوست خشک

به طور طبیعی و نرمال مقداری آب از طریق پوست بدن تبخیر می شود. اما اگر سرعت این تبخیر بالا باشد و پوست نتواند مقداری آب را نگه دارد در نتیجه باعث می شود که پوست خشک شود و دیگر نرمی و لطافت نداشته باشد.

پوست چرب

غدد چربی پوستهای چرب بیش از حد فعال هستند. یکی از مزایای پوست های چرب اینست که باعث حفظ رطوبت پوست می شود. اما در کنار این مزیت، عیبی وجود دارد که اکثر افراد دارای پوستهای چرب از آن رنج می برند و آن حضور جوش های بسیار در پوست می باشد. با آنکه بدلیل غدد چربی پوست صاف و براق بنظر می رسد اما حضور جوش ها باعث کمتر دیده شدن صاف و براق بودن پوست می شود.

پوست مختلط

این نوع پوست ها ترکیبی از پوست های چرب و خشک می باشند. بطوری که قسمت های مرکزی صورت مانند بینی، پیشانی و چانه دارای پوستی چرب است و دیگر نقاط صورت مانند اطراف پیشانی، دور چشم ها و گونه ها خشک می باشد.
اکثر افراد دارای اینگونه پوست هستند که بهتر است برای قسمت از صورت از مواد متناسب با آن پوست استفاده شود.

پوست معمولی

اینگونه از پوست بیشتر در سنین بلوغ دیده میشود به طوری که پوست نه چرب است و نه خشک.

پوست حساس

اینگونه از پوستها خیلی راحت و با کوچکترین موردی تحریک می شوند و خارش و سوزش و قرمزی ایجاد می شود.

حال که با گروه های مختلف پوستی آشنا شدید میتوانید کرم ها و محصولات مراقبتی پوستی متناسب با پوستتان انتخاب کنید.

توصیه های نهایی جهت مراقبت از پوست

در نهایت چند توصیه کلی برای داشتن پوستی صاف و بدون هیچ مشکلی برایتان داریم:
برای داشتن پوستی سالم باید به طریقی سموم بدن دفع شود. بهترین روش برای دفع سموم خوردن 6 تا 10 لیوان آب می باشد.

نوشیدن آب برای داشتن پوست سالم

نوشیدن آب برای داشتن پوست سالم

همچنین داشتن رژیم غذایی مناسب و خوردن میوه و سبزیجات به میزان کافی به سلامت پوست کمک بیشتری خواهد کرد.

سیگار، قلیان، استرس و اضطراب و دیگر موارد مشابه، عواملی هستند که بسیار برای پوست مضر می باشند و باید از آنها دوری کنید. کم خوابی نیز از دیگر عواملی است که بر روی سلامت پوست تاثیر منفی دارد. برای داشتن پوستی خوب باید 6 تا 8 ساعت خواب در شبانه روز را حتما داشته باشید.

خانم ها نیز حتما توجه داشته باشند که لوازم آرایشی و بهداشتی استاندارد استفاده کنند و قبل از خواب حتما آرایش را از صورت پاک کنند. و در نهایت در مواجه با اشعه آفتاب استفاده از کرم ضد آفتاب و عینک های بزرگ، بسیار توصیه می شود.

استفاده از عینکهای آفتابی بزرگ برای مراقبت از پوست

استفاده از عینکهای آفتابی بزرگ برای مراقبت از پوستنویسنده: تحریریه هندپیک

اشتراک گذاری این نوشته
468 ad

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>